Si në kohën e Gjergj Kastriotit Skenderbe! BASHKIMI SHPIRTËROR I SHQIPTARËVE NË BOTË!
            Si në kohën e Gjergj Kastriotit Skenderbe!BASHKIMI SHPIRTËROR I SHQIPTARËVE NË BOTË!

Ngjarjet e vitit 2020 në Botë dhe në vendet e atdheut!

Viti 2020 vit i vdekjeve i mjerimit, i vujtjeve dhe Covidit!
 
Disa nga ngjarjet dhe bilancet dhe produktet tona në Botë dhe në trevat tona!
 
Bilanci i viktimave nga COVID-19 në Ballkan shumë i lartë!
 
Maqedonia e Veriut
Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmimit me COVID-19 rritet në 81.425, ndërsa numri i viktimave në 2.427.
 
Republika e Kosovës
Autoritetet shëndetësore në Kos
ovë kanë bërë të ditur se edhe 7 persona të infektuar
r me koronavirusin e ri (COVID-19) ka vdekur, duke e çuar në 1.305 numrin e vdekjes nga ky virus.
 
Shqipëri
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar se numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirus në vend që nga plotësimi i pandemisë rritet në 55,755 dhe numri i vdekjeve në 1,143.
 
VITI 2020 DHE NGJARJET NË REPUBLIKËN KOSOVËS!
 
Kosova futet në vitin 2020 pa qeveri dhe me shumë sfida!
 
Autoritetet shëndetësore të Kosovës bënë me dije se numri i përgjithshëm i rasteve pozitive në Kosovë shkon në mbi 50 mijë ndërsa ai i viktimave në 1,305 deri më 25 dhjetor.
 
Kosova po përmbush një vit që duhet të bëhet. 2020 ishte një vit i dëshpërimit, pasigurisë dhe krizave për vazhdimin e politikës, shëndetit dhe socio-ekonomik. Megjithëse rezultatet e zgjedhjes së 6 tetorit reflexonin kërkojnë e qytetarëve për një politikë të ndryshuar, duke i nxjerrë partitë opozitare fituese, qeveria Kurti doli për të qeverisur më shumë jetëshkurtër neshkurtër nëshkurtër nëshkurtër nëshkurtër nëshkurtër.
 
Krizat politike shkaktuan vetëm kriza kushtetuese dhe përplasje midis Presidentit të athershëm dhe Kryeministrit që të bëj mandatar të dytë.
 
Qeveria e Hoti dhe votua, pas gati 3 muajsh, më 3 qershor 2020 me një shtesë të brishtë votash, minimumin e 61 deputetëve, ani pse dy vota të deputetëve nuk diskutoheshin.
 
Serbia dhe Kosova nënshkruan një karakter mbi normalizimin e një ekonomie ekonomike
 
Qeverinë Hoti e përcollën shumë skandale, përfshirë vjedhjen e 2.1 milion eurove nga thesari i shtetit, vjedhja e kasafortës së Agjensionit së Ushqimit dhe Veterinarisë dhe shuarja e task-forcës kundër korrupsion e cila u kritikua ashpër nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë, Zyra e BE-së dhe shoqëria civile. Së fundmi është raportuar se Administrata Tatimore e Kosovës ka faluar borxhe me vlerë prej shtatë milion euro një biznesmeni. Përtej dëmit financiar, skandalet e tilla kanë vënë në pah brishtësinë e sistemit tonë dhe nivelin e korrupsionit.
 
Periudha shtator-nëntor u karakterizuan me veprime konkrete nga Dhomat e Prokurorit të Specializuar me arrestimin e disa personave dhe konfirmimit të dy aktakuzave Ndër të akuzuarit janë edhe ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaqi, i cili dha dorëheqje nga ky post ditën kur ju konfirmua aktakuza.
 
Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila konstatoi se qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Avdullah Hoti është zgjedhur në mënyrë jokushtetuese, Kosova shkon në zgjedhje të reja.
 
VITI 2020 DHE NGJARJET NË SHQIPËRI!
 
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar se numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirus në vend që nga fillimi i pandemisë është rritur në 55.755 dhe numri i të vdekurve në 1.143.
-Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së në 2020
-Ministria e Jashtme e Shqipërisë reagon për vrasjen e shtetasit shqiptar në Greqi,
-Studentët vijojnë protestën përpara Ministrisë së Arsimit në Tiranë
Ngjarjet e bujshme kriminale të 2020-ës, 24 vrasje në 6 muaj! 12 menjëherë pas karantinës
 
VITI 2020 DHE NGJARJET NË BOTË!
 
Viti 2020 është viti i tanishëm i brishtë me 366 ditë. Filloi të Mërkurën 1 Janar dhe do të përfundojë të Enjten më 31 Dhjetor. Deri më tani, viti është dominuar nga pandemia globale COVID-19, e cila ka rezultuar në kufizime të shumta sociale dhe ekonomike.
 
Numri i vdekjeve nga pandemia e llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) në botë tejkaloi 1,7 milion njerëz, numri i rasteve të infeksionit është mbi 63 milionë e 73 mijë, dhe më shumë se 43 milionë e 546 mijë të infektuar me virus janë shëruar.
 
Më 3 janar, Shtetet e Bashkuara vranë gjeneralin iranian Qasem Soleimani në një sulm me dron. Sulmi shkakton një krizë ndërkombëtare. Pas sulmeve hakmarrëse nga Irani ndaj trupave amerikane në Irak, një aeroplan pasagjerësh ukrainas rrëzohet pranë Teheranit. Autoritetet iraniane më vonë deklaruan se aeroplani u rrëzua aksidentalisht nga ushtria e vendit.
 
Zjarret ekstreme kanë ndezur në Australi që nga Shtatori 2019. Zjarret vazhdojnë gjatë gjithë janarit.
 
Në fillim të vitit, një sëmundje e re misterioze e mushkërive përhapet në Kinë. Studiuesit identifikojnë një lloj të ri të koronavirusit që ka origjinën në metropolin e Wuhan dhe më pas përhapet me shpejtësi. Qindra njerëz infektohen, dhjetëra vdesin. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpall një "urgjencë ndërkombëtare shëndetësore".
 
1 janar - 30 qershor: Presidenca kroate e Këshillit të BE
 
1 janar: Simonetta Sommaruga bëhet përsëri Presidente e Zvicrës.
 
3 janar: Gjenerali iranian Qasem Soleimani vritet në një sulm me dron amerikan.
 
Janar 7th: Betimi i qeverisë së re të gjelbër të zezë në Austri - Shkurtër Qeveria Federale II
 
16 Janar: Pas dorëheqjes së Dmitri Medvedev, Mikhail Mishustin bëhet Kryeministri i ri Rus
 
21-24 Janar: Forumi Ekonomik Botëror në Davos [2]
 
Janar 26th: Zgjedhjet e këshillit bashkiak në Austrinë e Ulët dhe zgjedhjet rajonale në Burgenland
 
31 janar: Mbretëria e Bashkuar largohet nga Bashkimi Evropian pas Brexit
 
4 deri më 5 shkurt: Kongresi Evropian i Policisë në Berlin [3]
 
14-16 shkurt: Konferenca e Sigurisë në Mynih
 
16 Mars: Mbyllja kombëtare fillon në Shtetet e Bashkuara për shkak të pandemisë COVID-19.
 
22 Mars: 75 vjetori i themelimit të Lidhjes Arabe
 
27 Mars: Maqedonia e Veriut bashkohet me NATO-n si anëtari i 30-të.
 
1 Prill: Regjistrimi i Shteteve të Bashkuara 2020, regjistrimi i 24-të në Shtetet e Bashkuara
 
28 Prill: Kolumbia bëhet shteti i 37-të anëtar i OECD.
 
Maj: Jepet Çmimi Gjerman për Kujdesin Ditor 2020. [5] [6]
 
8 maj: 75 vjetori i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë; pushime një herë në Berlin
 
25 maj: Vrasja e oficerit të policisë të afrikano-amerikanit George Floyd në Minneapolis
 
27 maj: Protestat kundër dhunës raciste të policisë zgjedhin në Minneapolis pas vdekjes së George Floyd. Në ditët që pasuan, ato mund të ndiqen në shtete të tjera në Shtetet e Bashkuara dhe më pas në shumë vende të tjera.
 
29 maj: Presidenti i SHBA Donald Trump njofton daljen e Shteteve të Bashkuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë pasi kritik vepron dhe bëhet në shpërthimin e pandemisë COVID-19 në Kinë. Dorëheqja do të hyj në fuqi më 6 korrik 2021.
 
1 korrik - 31 dhjetor: Gjermania mban presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian. [7]
 
6 gusht: 75 vjetori i hedhjes së bombës atomike në Hiroshima [4]
 
13 shtator: Zgjedhjet lokale në Nordrhein-Westfalen
 
3 tetor: 30 vjetori i ribashkimit të Gjermanisë me kryeqytetin Berlin dhe rivendosja e shteteve të Brandenburgut, Mecklenburg-Pomeranisë Perëndimore, Saksonisë, Saksonisë-Anhalt dhe Thuringjisë.
 
31 Tetor: Hapet Aeroporti i Brandenburgut në Berlin [10]
 
Nëntor: Samiti i G20 në Riad, Arabia Saudite [11]
 
Nëntor 3: Zgjedhjet presidenciale të SH.BA Pas disa ditësh numërimin, Demokratie Joe Biden zgjidhet si Presidenti i kundër republikanit në detyrë Donald Trump.
 
8 nëntor: 60 vjetori i zgjedhjes së John F. Kennedy si President i Shteteve të Bashkuara [4]
 
 
Druckversion Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen Diese Seite weiterempfehlen
Diese Homepage wurde von Lobi Shqiptar erstellt: